Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall utföra stödtjänster till järnväg i form av terminaldrift av kombiterminal, växling på bangård och dess närområde, transport- och distributionstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 17 850 | 20 947 | 21 250 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 903 | 3 553 | 6 364 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 079 | 3 798 | 6 630 |
| Årets resultat (tkr) | 1 253 | 1 031 | 1 294 |
| Summa tillgångar (tkr) | 7 246 | 11 932 | 11 483 |
| Antal anställda | 10 | 10 | 9 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 17 850 | 20 947 | 21 250 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 903 | 3 553 | 6 364 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 079 | 3 798 | 6 630 |
| Årets resultat (tkr) | 1 253 | 1 031 | 1 294 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 200 | 5 895 | 4 967 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 3 046 | 6 037 | 6 515 |
| Tillgångar (tkr) | 7 246 | 11 932 | 11 483 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 219 | 4 966 | 3 935 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 026 | 6 966 | 7 548 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 7 246 | 11 932 | 11 483 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 4 566 | 4 155 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 828 | 1 564 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 10 | 10 | 9 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 785 | 2 095 | 2 361 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 639 | 635 | |
| Vinstmarginal | 27.5% | 17.0% | 29.9% |
| Soliditet | 85.8% | 41.6% | 34.3% |
| Kassalikviditet | 296.9% | 86.7% | 86.3% |
Mertz Rail AB ingår i en koncern med 5 bolag. Koncernmoderbolag är Mertz Service AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall utföra stödtjänster till järnväg i form av terminaldrift av kombiterminal, växling på bangård och dess närområde, transport- och distributionstjänster samt därmed förenlig verksamhet.